Ceyda Düvenci

1977 yılında Bursa'da doğdu. Babası oyuncu İsmail Düvenci ile müzik öğretmeni annesi Zümrüt Düvenci'nin tek çocuğudur. Babası Selanik’li, annesi ise Kırklareli’lidir. Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde büyüdü. Ortaöğrenimini Kadıköy Anadolu Lisesinde, yükseköğrenimini ise Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesinde tamamladı.

1995 yılında Kanal 6'da yayımlanan, senaryosunu Kandemir Konduk'un yazdığı Palavra Aşklar adlı TV dizisindeki rolü ile oyunculuğa başladı. 1997 yılında Star TV'nin düzenlediği güzellik yarışmasında Türkiye 3. güzeli seçildikten sonra bu kanalda yayımlanan "Sabah Şekerleri" adlı programın sunuculuğunu yapmaya başladı ve ülke çapında tanındı. Köstebek, Deli Divane, Tatlı Kaçıklar, Umutsuz Ev Kadınları gibi birçok dizide rol aldı. Her Şey Çok Güzel Olacak filmindeki ‘Ayla Çamlı’ rolünü canlandırarak ilk defa sinema filminde rol aldı.

Tiyatro oyunlarında rol alan Düvenci, Serebral palsi tedavisi gören kızı Melisa'nın tedavisi ve hayatından yola çıkarak çocuk kitapları yazdı.

Damla Renkleri Öğreniyor

Damla bugün ilk kez markete gitti. Babasıyla reyonları gezdi. Rengarenk meyveler, renkli renkli sebzeler Damla'nın çok dikkatini çekti. Her şeyin bir rengi vardı ama adları neydi? 

Damla Ne Gördü?

Damla yeni güne gözlerini açtı. Koştu pencereden dışarı baktı. Dışarıda görülecek ne kadar çok şey vardı!

Damla El Yıkamayı Öğreniyor

Bugün Damla ile annesi bahçeyle ilgilendi. Ama bu işin sonunda Damla'nın elleri kirlendi. Annesi'nin yardımıyla el yıkamayı da öğrendi.

Damla Diş Fırçalıyor

Çürük dişler, bakteriler, mikroplar. Hepsinden kurtulmanın yolu çok kolay. Biraz diş macunu, bir adet fırça. Haydi Damla, sabah öğle akşam dişlerini fırçala.

Damla Beşe Kadar Sayıyor

Kaç gözümüz var? Kaç burnumuz? Kaç elimiz var? Peki bir elimizde kaç parmak? Say bak...

Damla Beş Duyumuzu Öğreniyor

Görme, duyma, tatma, koklama, dokunma. Damla beş duyumuzun beşinin de farkına nasıl varıyor?

Damla Banyo Yapıyor

Damla'nın en sevdiği şey parkta oyun oynamak. Eve döndüğünde de köpüklü bir banyo yapıp misler gibi kokmak.         

Çalışkan Tembeller (Kırmızı Tavuk Masalı)

Emek olmadan yemek olur mu hiç? Bu sorunun cevabı Çiftçi Tokses’in çiftliğinde, çalışkan tavuk Işıldak ve tembel dostlarının hikayesinde saklı.