Bennu Yıldırımlar

1969 yılında İstanbul'da Girit ve Makedonya göçmeni kökenli bir aileye doğdu. 1969 yılında Erenköy Kız Lisesi'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü ve iki sene Eski Yunan Dili ve Edebiyatı bölümlerinde okudu. Tiyatro bölümünden 1990 yılı Haziran ayında mezun oldu.

Sinemaya konservatuvar öğrencisi iken 1987 yılında senaryosunu Safa Önal’ın yazdığı Gönülden Gönüle adlı filmle başladı. 1988 yılında TRT yapımı Perili Köşk filminde rol aldı. Aynı yıl İstanbul Şehir Tiyatroları’nda oyunculuğa başladı. İlk olarak Aristofanes'in "Kuşlar" adlı oyununda rol aldı. 1990 yılında Gençler ve Gülen Ayva Ağlayan Nar dizilerinde rol aldı. Mezun olduktan sonra 1990-1991 sezonunda İngiltere'ye giderek Londra'daki Westminster Yetişkin Eğitim Enstitüsü'nde drama üzerine kurs gördü.

1993’te Rifle King Kong Show, 1994’te Piranha Films ve Muhteşem Zango gibi yapımlarda yer aldı. Ağrıya Dönüş adlı filmde canlandırdığı ‘Muhsine’ rolü ile 6. Ankara Film Festivali'nde Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

1997’de Süper Baba dizisindeki Elif rolü ile tanındı. 2000 yılında Reha Erdem'in yönettiği Kaç Para Kaç filminde başrol oynadı ve Sadri Alışık Tiyatro & Sinema Ödülleri'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne değer görüldü. Televizyonda Reşat Nuri Güntekin'in romanından uyarlanan Yaprak Dökümü adlı dizideki ‘Fikret’, Umutsuz Ev Kadınları dizisindeki ‘Nermin’ ve Gönül İşleri dizisindeki ‘Servet’ karakterleriyle tanınırlığı arttı. 35. Altın Kelebek Ödülleri'nde En İyi Kadın Oyuncu rolüne değer görüldü.

İstanbul Şehir Tiyatroları'nda "Üç Kızkardeş”, “Saygılı Yosma”, “Yaprak Dökümü”, “III. Richard ”, “Herkes Aynı Bahçede”, “Huzur”, “Bir Atın Öyküsü”, “Askerliğim”, “İntiharın Genel Provası”, “Buluşma Yeri”, “Dar Ayakkabıyla Yaşamak", "12. Gece " oyunlarında rol aldı. Bir Atın Öyküsü'ndeki rolü ile 1996 Bedia Muvahhit Ödülü'ne, Huzur 'daki performansı ile 1998 İsmet Küntay En İyi Kadın Oyuncu ödülüne, Saygılı Yosma'daki rolü ile 2006 Lions Tiyatro Ödülü'ne değer görüldü.

Nuri Bilge Ceylan'ın 2018 yapımı Ahlat Ağacı filminde Sinan'ın annesi rolünü canlandırdı.

Yasemin ile Sabuncuğun Hikayesi

Hepinizin tanıdığı sabun ailesinin en mutlu üyesi Sabuncuk... Sabuncuk kim mi? Ne işe mi yarar? Yoksa sen daha tanışmadın mı Sabuncuk'la? Sabuncuğun köpükleri ve mis gibi kokusuyla?

Yasemin Haftanın Günlerini Öğreniyor

Haftanın hangi günleri tatil, hangi günlerinde okula gidilir? Perşembeden sonra hangi gün gelir? Ya çarşambadan önce? Yasemin tüm bunları babasıyla beraber öğreniyor, planlarını da ona göre yapıyor.

Yasemin Tableti Elinden Bırakmıyor

Yasemin zamanının çoğunu tabletiyle geçiriyor. Anne ve babası da bu durumdan rahatsız oluyorlar ve ona seveceğini düşündükleri bir hediye veriyorlar. Bu hediyeyle birlikte Yasemin, çok sevdiği tabletinden, bir çok sesli tiyatro oyunu dinlemeye başlıyor.

Yasemin ile Kayıp Köpekçik

Yasemin eve gelirken kaybolmuş küçük bir köpek buluyor. Üşümüş ve aç olan küçük köpekçiği bir güzel ısıtıp, karnını doyuruyorlar. Ve küçük köpekçiğin özlemine kulak verip, evini bulmak için ailece yollara düşüyorlar.

Yasemin Anneler Gününü Kutluyor

Anneler gününün coşkusu hepimizi sardı. Ama Yasemin’in bir sorunu vardı. Sevginin gücünü ona gösteren annesi çok mutlu olsun istiyordu ama annesi neyle mutlu olurdu? Ah ah… Doğru hediyeyi bulmak ne kadar da zordu!Anneler gününün coşkusu hepimizi sardı. Ama Yasemin’in bir sorunu vardı. Sevginin gücünü ona gösteren annesi çok mutlu olsun istiyordu ama annesi neyle mutlu olurdu? Ah ah… Doğru hediyeyi bulmak ne kadar da zordu!

Yasemin Babalar Gününü Kutluyor

Yasemin çok heyecanlı çünkü babalar günü yaklaştı! Üstelik alacağı hediyeyi çabucak seçti ama bu kez de parası yetmiyordu. Yasemin hemen aklını çalıştırdı ve harika bir çözüm buldu. Yardımlaşma ve dayanışmanın önemi üzerine kurgulanmış yepyeni bir Yasemin hikayesi sizlerle.

Yasemin Boşanma İle Tanışıyor

Yasemin endişeleniyordu. Çünkü en yakın arkadaşı Mine bir süredir çok üzgündü. Anne babası boşanacaktı. Mine bu karara saygı duymak istemiyor, öfkeleniyordu. Yasemin'in aklı sorularla doldu: Boşanma ne demekti? İnsanlar neden boşanırdı? Yoksa onun anne babası da boşanacak mıydı?

Tekerlemeler-1

Söylerken hızına yetişemeyeceğiniz, tekrar ederken gülmekten karnınızın ağrıyacağı "Tekerlemeler" serimiz sizlerle!